krastavci na vodi

Krastavci na vodi i suncu – krastavci fermentisani pomoću hleba – „Sunčani krastavci”

krastavci na suncu

Jedna od slika koju povezujem sa letom je slika velike tegle pune krastavaca kako, poklopljena tanjirićem od kafe, stoji negde na suncu – dvorište, terasa, prozor, svuda sam ih viđala. Sunčani krastavci mnogima mirišu na leto.

Ukus i miris tih krastavaca je tako upečatljiv da, kada ga jednom iskusite, uvek ga nosite sa sobom. Omiljen je u celoj Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi.

krastavci

Krastavci na vodi ili krastavci na Suncu, zavisi kako ih ko zove, su u suštini prirodno fermentisani krastavci u slanoj vodi sa dodatkom biljaka za aromu, a prevenstveno mirođije.

Prirodno fermentisanje je tradicionalni način pripreme zimnice koje prvenstveno vezujemo za kišeljenje kupusa ali na ovaj način mogu se kiseliti i krastavci, zeleni paradajz, patlidžan, boranija, crni luk, beli luk, paprike, karfiol, brokoli, tikvice i sve vrste korenastog povrća (šargarepa, peršun, celer, keleraba, …). Mogu se kiseliti svako zasebno, ali i pomešano, kao kada se pravi turšija, ili poznati korejski kimči, koji samo sadrži još i dalekoistočno povrće.

Povrće ukišeljeno fermentacijom na suncu je bogato probioticima koji su zaduženi za balans crevne mikroflore, a ima i mnoga druga delotvorna svojstva, posebno ako imate organsko povrća iz bašte, koje biste hteli da sačuvate za zimu.

krastavci na vodi

Umesto da zamrznete povrće za zimu, ukiselite ga na Suncu jer priprema fermentisanog povrća je način čuvanja hrane koji ima svoje korene još u antičkom dobu.

Krastavci na vodi – Recept:

Video recept možete pogledati ovde!

Sastojci:

  • krastavci (domaći salatni)
  • so
  • voda
  • suva mirođija ili svež ren – po želji
  • hleb
  • 5-6 zrna crnog bibera

Priprema:

  1. Veće tegle operite i osušite, nije neophodno ih sterilisati.
  2. Malo krupnije domaće, salatne krastavce dobro oprati pod tekućom vodom.
  3. Krastavce zaseći po sredini na 4 dela u krst, ne treba ih preseći do kraja.
  4. Na dno tegle staviti malo debljih grana suve mirođije i malo parče hleba, pa zatim ređati vertikalno krastavce. Kada se poređa prvi red staviti zrna bibera i malo mirođije (ili rena, ako ste se odlučili njega da koristite), pa ređati dalje krastavce. U zavisnosti koliko litara vam je tegla staviti toliko kašika soli (na jedan litar jedna kašikasoli), dodati cvetove suve mirođije i jedno parčence hleba (hleb ubrzava fermentaciju), pa teglu do vrha naliti hladnom vodom. Bitno je da su svi krastavci u vodi, pa je dobro pritisnuti sadržaj tegle nečim, staviti odgore tanjirić od kafe, a ispod duboki tanjir pa teglu staviti na sunčano mesto. Posle dana stajanja na suncu, sadržaj u tegli će se zamutiti, počeće proces fermentacije koji traje 3-5 dana u zavisnosti od količine sunca i topline dana.
  5. Kada ste zadovoljni koliko su krastavci kiseli, uklonite hleb a krastavce sklonite sa sunca u frižider ili neko hladno mesto. Kada se rashlade služiti uz pečeno meso, nasuvo s krompirom i druga jela.

Krastavci na vodi

Recipe by Mama Buba

Krastavci na vodi ili krastavci na Suncu, zavisi kako ih ko zove, su u suštini prirodno fermentisani krastavci u slanoj vodi sa dodatkom biljaka za aromu, a prevenstveno mirođije.

Sastojci:

  • krastavci (domaći salatni)

  • so

  • voda

  • suva mirođija ili svež ren – po želji

  • hleb

  • 5-6 zrna crnog bibera

Priprema:

  • Veće tegle operite i osušite, nije neophodno ih sterilisati.
  • Malo krupnije domaće, salatne krastavce dobro oprati pod tekućom vodom.
  • Krastavce zaseći po sredini na 4 dela u krst, ne treba ih preseći do kraja.
  • Na dno tegle staviti malo debljih grana suve mirođije i malo parče hleba, pa zatim ređati vertikalno krastavce. Kada se poređa prvi red staviti zrna bibera i malo mirođije (ili rena, ako ste se odlučili njega da koristite), pa ređati dalje krastavce. U zavisnosti koliko litara vam je tegla staviti toliko kašika soli (na jedan litar jedna kašikasoli), dodati cvetove suve mirođije i jedno parčence hleba (hleb ubrzava fermentaciju), pa teglu do vrha naliti hladnom vodom. Bitno je da su svi krastavci u vodi, pa je dobro pritisnuti sadržaj tegle nečim, staviti odgore tanjirić od kafe, a ispod duboki tanjir pa teglu staviti na sunčano mesto. Posle dana stajanja na suncu, sadržaj u tegli će se zamutiti, počeće proces fermentacije koji traje 3-5 dana u zavisnosti od količine sunca i topline dana.
  • Kada ste zadovoljni koliko su krastavci kiseli, uklonite hleb a krastavce sklonite sa sunca u frižider ili neko hladno mesto. Kada se rashlade služiti uz pečeno meso, nasuvo s krompirom i druga jela.

Recipe Video

Notes

    Pogledajte naš recept za đuveč ovde!

    Leave a reply